הוצאה לפועל

לשיחת ייעוץ ראשונית ללא התחייבות!

מלא את הטופס ונציגינו יחזור אליך במהרה
law1-2  חטיפת ילדים – אמנת האג

 

המדריך המתומצת ומורה הנבוכים לסוגיית אכיפת אמנת האג במסגרת דיני המשפחה בישראל

במסגרת מאמרינו זה נסקור בקצירת האומר את עיקרי האכיפה של אמנת האג הלכה למעשה, וזאת על מנת לאפשר להורה הנבוך ו/או המשמורן לעמוד על משמעותה המעשית של אכיפת אמנת האג.   בתקשורת שומעים מדי פעם סיפורים מצמררים על ילדים שנחטפו והיו כלואים והצליחו להשתחרר כנגד כל הסיכויים. חטיפות רבות של ילדים מתרחשות בין מדינות ואז הסיכויים להתחקות אחר עקבותיהם פוחתים עוד יותר. אמנת האג נולדה על מנת למצוא פתרון לחטיפות הילדים בין מדינות שהופכות למסובכות ומותירות את אחד ההורים חסר אונים.

הרעיון המרכזי באמנת האג

אמנת האג היא למעשה עזרה ראשונה שמטרתה למנוע את שינוי מצבו של הקטין באופן לא חוקי. בראש מעייניהם של כותבי האמנה עומדת טובת הילד אשר בכל מקרה לא אמור לשמש ככלי מיקוח בין ההורים. במידה ואחד ההורים לא מסוגל להחזיק בו מסיבה זו או אחרת הדבר אמור להקבע על ידי הרשויות לא בדרך של חטיפה. רק במקרים יוצאי דופן הנובעים מתנאי גידול בלתי סבירים במקום ממנו נחטף הילד או השלמת ההורה האחר עם החטיפה תתקבל השארת הילד במקום החטיפה. ברוב רובם של המקרים המדינה אליה נחטף הילד תהיה מחויבת להפעיל את הרשויות ולכפות את החזרת הילד למקומו הטבעי.

כיצד מיושמת אמנת האג הלכה למעשה?

כאשר נודע על חטיפתו של קטין יש לפנות לרשויות המרכזיות בשתי המדינות אשר חתומות על האמנה על מנת שעשו הכל בכדי להשיב את הילד לביתו. במידה והילד טרם הושב לביתו ניתן לפנות לרשות השופטת במדינה אליה נחטף הילד או הרשות המנהלית המטפלת בנושא זה. כאמור, המדינה שאינה ביתו הטבעי והמקורי של הילד מחויבת לטפל בעניין באופן מיידי כאשר ברוב רובם של המקרים יש להשיב את הילד לביתו מלבד מקרים חריגים.

מקרים חריגים בהם לא מיושמת אמנת האג

ישנם מספר מקרים בהם מתקבלת החלטה כי הילד לא יחזר לביתו אלא ישאר במדינה אליה נחטף. אחד המקרים הוא כאשר הילד בנה חיים ורואה במדינה בה הוא נמצא כעת את ביתו, כאשר כל חייו, החברתיים ובכלל כבר מצויים בה. השופטים בבתי המשפט מניחים על כף המאזניים את תוצאותיה של השבת הילד לביתו המקורי מול השארתו בביתו הנוכחי. גם כאשר הילד עבר את גיל 16 ואינו נחשב עוד קטין, הוא רשאי להשאר במדינה הנוכחית, במידה ושכנע את בית המשפט כי מעבר למדינתו המקורית יחשב לנזק עבורו.   כותב המאמר הינו ידוע כמי שעוסק בתחום דיני המשפחה, עומד בראש משרד עורכי הדין גיא ניומן.  ליצירת קשר עם כותב המאמר טל: 072-2794428, 24 שעות ביממה.